вторник, 3 мая 2016 г.

Відкритий урок у 2 класі з інформатики

Тема. Що вивчає інформатика. Техніка безпеки під час роботи з комп’ютером і правила поведінки в комп’ютерному кабінеті.
Мета: формувати уявлення про навчальний предмет «інформатика» та поняття «інформація»; ознайомити з правилами поведінки в комп’ютерному кабінеті; формувати вміння організувати власне робоче місце, планувати дії; ознайомити з призначенням комп’ютера, поняттям «курсор миші»; розвивати логічне мислення; виховувати цікавість до предмета та дбайливе ставлення до комп’ютерної техніки.
Обладнання: підручник, презентація, робочий зошит, коробка з олівцями, яблуко,  флакон від парфумів.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
Сьогодні у нас незвичайний урок,
Сьогодні ми зробимо ще один крок
В науку незвідану, в країну чудову,
Що нас чекає – ще невідомо.
Берімося до роботи, вже пустувати годі!
В житті нам інформатика стане в пригоді.
На уроках будемо сумлінно працювати,
Науку інформатику старанно вивчати.

ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Постановка проблемного запитання
-    Подивіться, у мене в руці коробка з олівцями. Як ви вважаєте, чи вистачить олівців у цій коробці для всіх учнів класу? (Ми цього сказати не можемо, бо не знаємо, скільки олівців в коробці).
-  Чи смачне це яблуко? (Не знаємо, бо не скуштували яблука).
-  Чи сподобаються вам ці парфуми? (Не знаємо, бо не нюхали цих парфумів).
-  На всі ці запитання ми не могли дати відповіді, тому що чогось не вистачало. І це «щось» можна назвати «інформація».

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Розповідь учителя з елементами бесіди
-  Заплющіть очі. Що ви бачите? Тепер розплющіть. Який прекрасний світ! Ви бачите все навколо.
-  За допомогою чого людина сприймає інформацію про навколишній світ? (За допомогою очей).
-  Через ніс ви не тільки вдихаєте повітря, ви ще відчуваєте різні запахи. Можна відрізнити запах троянди від запаху м’яти.
-  За допомогою чого людина сприймає різні запахи? (За допомогою носа).
-  Якщо затулити долонею вуха, то буде тиша. Спробуймо зробити тишу.
-  За допомогою чого людина сприймає звуки? (За допомогою вух).
-  Якщо сісти на гарячий пісок або увійти у холодну воду, наша шкіра відразу ж зреагує. За допомогою чого людина сприймає цю інформацію? (За допомогою шкіри).
-  Пограймо у гру «Відгадай плід за запахом і смаком». Ви повинні із зав’язаними очима скуштувати та впізнати фрукти. (Яблуко, апельсин лимон).
-  Отже, людина постійно сприймає різноманітні повідомлення з навколишнього світу, і в цьому їй допомагають 5 органів чуттів: очі, вуха, ніс, шкіра і язик.

ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Розповідь учителя супроводжується показом презентації
Щоб зясувати, що таке інформатика, послухайте одну цікаву історію. Її вам розповість ваш друг Компюшко.
Одного чудового дня двоє друзів Данилко і Ганнуся вирушили на прогулянку до лісу. Вони були дуже допитливими дітьми і цікавилися всім, що їм траплялося дорогою.

Слайд 1 (з підручника Коршунова О.В. "Сходинки до інформатики" 2 клас)
Наприклад, Данилко скуштував ягоди. Так він отримав інформацію по їх смак. А ось він спробував доторкнутися до їжака і отримав інформацію про те, які голки в нього. Раптом в лісі закувала зозуля, і Данилко з Ганнусею вирішили зберегти інформацію про її голос за допомогою спеціального пристрою. Потім вони знайшли цікавих комах і намагалися запам’ятати інформацію про їх вигляд, а також про поведінку ховрашка, який вистрибнув із кущів.
Слайд 2
Діти гуляли, гуляли і раптом зрозуміли, що вони заблукали. Спочатку вони розгубилися, а потім Данилко побачив (тобто отримав інформацію) дим від вогнища, і друзі поспішили до нього.
Слайд 3
Лісник, якого діти зустріли біля вогнища, запропонував їм пристрій, що вміє визначати їх місцеперебування у лісі та надає інформацію про шлях додому. Діти досить швидко вибралися з лісу, і вражена Ганнуся вирішила поділитися отриманою інформацією з друзями, а Данилко написав про цю пригоду листа своєму дідусеві, якому, напевно, було дуже цікаво отримати цю інформацію від онука.


Розповідь учителя з елементами бесіди
- Сьогодні інформації у світі дуже багато. Людині самостійно дуже важко впоратися з її обсягами, і тому найвправнішим помічником для неї в цій справі став комп’ютер.
- Чи доводилось вам працювати з комп’ютером?
- Що таке комп’ютер?
Звернімося до «Довідкового бюро».

Компютер – це машина, яка потребує конкретних і чітких дій

- Хто знає, як з’явився комп’ютер?
- Зараз я вам розповім казку «Про друзів, або Про те, як з’явився комп’ютер».
Колись давно в одному маленькому містечку, в підвалі старого покинутого будинку, жила маленька мишка з довгим, подібним до дроту, хвостиком. Спала вона, де доведеться, живилася тим, що знаходила на сусідньому звалищі.
Одного разу, рано-вранці, зголоднівши, вона знову подалася на звалище в пошуках сиру. Раптом почула якісь дивні звуки: неначе хтось зубами клацає… злякалася мишка, запищала, хотіла тікати,та чує: «Не бійся мене, мишко». Підкралася сіренька і бачить: на купі сміття стара друкарська машинка лежить і кнопками клацає. Розповіла вона мишці свою історію. Словом… служила мишка вірою і правдою багато років одній письменниці. Але одного разу машинка надрукувала не ту букву, і власниця викинула її, придбавши нову машинку.
Пожаліла мишка машинку і запросила до себе жити. Поки йшли додому, побачили маленький телевізор. Він розповів їм історію, подібну до історії друкарської машинки, про те, як його власник викинув після купівлі нового телевізора. Вирішили друзі довести, що й старі речі можуть стати в пригоді.
-    Ми повинні стати відомими! – вигукнула мишка.
-    Я вмію друкувати текст! – зауважила друкарська машинка.
-    А я можу показувати їх на своєму екрані, - повідомив телевізор.
-    Добре, а я керуватиму вами і допомагатиму, - підбила підсумок мишка.
Вирішили друзі придумати собі нові імена: друкарську машинку назвали клавіатурою, телевізор – монітором, а мишка вирішила залишитися мишею. Усі разом вони стали називатися «комп’ютер».
Письменниця і колишній власник телевізора дуже швидко дізналися про новий винахід, слава про який облетіла весь світ.
Сьогодні про існування комп’ютера знає весь світ, але не всі здогадуються, що їх появою ми завдячуємо старій друкарській машинці, старенькому телевізору та маленькій швидкій тваринці з довгим, немов дріт, хвостиком – мишці.

V. ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
- Зараз ми з вами діями і словами передамо інформацію. На кожне запитання відповідайте хором «Так» чи «Ні» та імітуйте рухами.
Сорока плаває? – Ні! (Розмахують руками).
Окунь плаває? – Так! (Пливуть).
Горобець літає? – Так! (Розмахують руками).
Щука літає? – Ні! (Пливуть).
Зозуля плаває? – Ні! (Розмахують руками).
Карась плаває? – Так! (Пливуть).

Ознайомлення з правилами техніки безпеки в комп’ютерному класі.
-  Комп’ютер може полегшити роботу людини: швидше порахувати, запамятати великі обсяги інформації. Перевірити правопис, надрукувати тексти, передати повідомлення тощо. Але комп’ютер – це складний пристрій, і він потребує особливого ставлення до себе.
-  Як називається кабінет, у якому ми з вами займаємося?
-  Чому комп’ютерний?
-  Отже, комп’ютер – це машина, яка потребує конкретних і чітких дій, тому в комп’ютерному кабінеті потрібно поводитися дисципліновано, щоб він виконував те, що ми захочемо.
-  Зараз ми переглянемо малюнки і знайдемо відповіді на запитання: чому вимагається саме така поведінка?
Слайд 4
Слайд 5
Слайд 6
Слайд 7
Слайд 8
Слайд 9
Слайд 10
Слайд 11

VI. ФОРМУВАННЯ ВМІНЬ ТА НАВИЧОК
Розповідь учителя.
Ознайомимося ближче з одним із пристроїв керування комп’ютером – мишею.
У нас є спеціальний комп’ютерний стіл, на якому «живе» комп’ютер. Він напружено працює, і тому не любить, щоб йому заважали.
На столі розташувалося містечко з хатинками – клавішами та наша добра знайома – мишка. Щоб наші пальчики не втомлювалися, клавіатуру розташовуємо перед собою рівно і натискаємо на клавіші, не опираючись руками на стіл, спину тримаємо рівно. Миша, навпаки, любить, щоб її обіймали всією долонькою і не відпускали. Якщо ми підведемо голову, щоб очі дивилися прямо, побачимо екран монітора. Він має розташовуватися прямо перед очима, на відстані не менше ніж витягнутої руки. З такої відстані від екрана монітора очі менше втомлюються і шия та спина не напружуються.
На екрані ви бачите рухому стрілочку – це вказівник. Але сам він рухатися не може, ним керує миша. Куди ви пересуватиме мишу – туди й рухатиметься вказівник.

Практична робота за комп’ютером. Програма «Стрільці по яблуках»
-  Розпочнімо роботу з комп’ютером. На якій відстані від екрану монітора можна сидіти?
-  Сьогодні ми ознайомимося з програмою «Стрільці по яблуках». Ці веселі клоуни прийшли збирати яблука. Фрукти висять дуже високо – їх не дістати, але можна збити пострілом із лука, якщо добре прицілитися. Керуєте подіями ви. Покладіть долоньку правої руки на мишу так, щоб вказівний пальчик лежав на лівій кнопці, а середній – на правій.
Коли ви пересуваєте мишку, по екрану рухається стрілка – вказівник. Стрілочкою ви прицілюєтеся в яблучко. Натискаючи кнопку миші, ви подаєте команду стрільцям. За допомогою лівої кнопки миші ви керуєте лівим стрілком (він збиває жовті яблука), а за допомогою правої кнопки – правим (він збиває червоні яблука).
Уявіть собі, що наші пальчики – це вусики метеликів. Покажіть, як метелики рухають вусиками. Так само й наші пальчики рухаються, натискаючи кнопки миші.


Релаксація
-  Заплющіть очі. Уявіть собі білий вітрильник, що гойдається на хвилях. Він чекає вітру. Ви теж гойдаєтесь на цій яхті. Нарешті подув свіжий вітерець. Вам приємно. Дуже легко дихається. Яхта теж легко пливе у відкрите море. А ви розплющуєте очі. Повільно переводьте погляд угору-вниз і навпаки. Стоп. Поаплодуйте собі, ви добре попрацювали за комп’ютером.

VII. КОНТРОЛЬ НАБУТИХ ЗНАНЬ
-         Опишіть правильну поведінку учня в комп’ютерному кабінеті.
-         Знайдіть основне слово для предмета інформатика:
а) комп’ютер;
б) інформація;
в) безпека.
Поясніть свій вибір.

VIIІ. ПІДСУМКИ УРОКУ
Гра «Мікрофон»
Закінчіть висловлювання:
-         Я тепер знаю, що…
-         Я тепер умію…
-         Я ціную…
Із яким настроєм закінчуємо урок?